Fotografia Ślubna Białystok – Dexlab.pl
LABORATORIUM UWIECZNIANIA WSPOMNIEŃ

Ile kosztuje wesele dla 100 i 50 osób? Sprawdzamy!

Ślub to niezwykłe wydarzenie w życiu dwojga młodych ludzi. To formalne przypieczętowanie miłości i początek nowej, wspólnej drogi przez życie, jako małżeństwo. Bardzo często po uroczystości zaślubin, młodzi organizują wesele, które jest okazją do poznania się obu rodzin i świętowania świeżo zawartego małżeństwa przez wspólną zabawę. Jednak ten wielki dzień wiąże się często z dużymi kosztami.

Narzeczeni już po zaręczynach zaczynają zastanawiać się, ile będzie ich kosztowało przyjęcie weselne. Przy organizacji wesela istotną umiejętnością jest zarządzanie budżetem, dlatego warto uruchomić kalkulator i policzyć ile należy odłożyć pieniędzy, aby wyprawić wesele swoich marzeń. Poniżej kilka słów o tym, jakich kosztów może spodziewać się przyszłe małżeństwo.

Koszty ślubu

Nawet jeśli młodzi zdecydują się wyłącznie na sam ślub, bez wyprawiania wesela, nie uchroni ich to przed poniesieniem kosztów. Do kosztów związanych z zawarciem związku małżeńskiego można zaliczyć:

 • opłaty w USC – 80 zł
 • ślub cywilny w miejscu innym niż Urząd Stanu Cywilnego – 1000 zł

Jeżeli para młoda decyduje się na ślub w kościele, wiąże się z datkiem dla księdza, organisty oraz z wystrojem kościoła.

 • datek dla księdza – „co łaska”, chociaż z reguły jest to 200-600 zł
 • organista – 100-300 zł
 • dekoracja kościoła – 300-600 zł

Stroje Pary Młodej

Niezależnie od tego, czy Para Młoda decyduje się na ślub cywilny, kościelny, z weselem czy bez, bardzo ważny jest ubiór Pary Młodej. To wyjątkowy dzień, w którym przyszli małżonkowie chcą czuć się i wyglądać wyjątkowo. Panie zakładają z reguły białą (chociaż czasem też inne kolory) suknię, a Panowie garnitur lub smoking. Tutaj również należy liczyć się z kosztami, które wcale nie są niskie.

Strój Panny Młodej:

 • nowa suknia ślubna – 1500-6000 zł
 • używana suknia ślubna – 700-3000 zł
 • uszycie sukni ślubnej 1500-3000 zł
 • wypożyczenie sukni ślubnej – 700-2500 zł
 • welon -100-300 zł
 • buty – 200-500 zł
 • bielizna – 200-400 zł
 • fryzjer – 150-250 zł
 • kosmetyczka – 100-200 zł
 • bukiet – 150-400 zł

Strój Pana Młodego:

 • nowy garnitur – 800-3000 zł
 • nowy smoking – 1000-3000 zł
 • wypożyczenie smokingu – 800-1500 zł
 • koszula – 100-300 zł
 • mucha/krawat – 100-150 zł
 • buty – 150-250 zł
 • spinki do mankietów – 50-100 zł
 • fryzjer – 80-150 zł

Garnitur na ślub koszt

Samochód do ślubu

Niemniej ważną sprawą jest transport do ślubu, a w przypadku par decydujących się na wesele, również transport z kościoła na wesele. Tutaj wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Można zdecydować się na nowoczesne, ekskluzywne samochody lub limuzynę, albo wybrać odwrotnie stare i zabytkowe auta. Niektóre pary decydują się również na przejazd bryczką. Koszt wypożyczenia auta, w zależności od rodzaju, na jakie zdecydowali się Młodzi, wynosi 1000-3000 zł. Do tego należy doliczyć dekorację samochodu, która wynosi około 150-400 zł.

Samochód do ślubu - koszty wesela

Obrączki ślubne

Obowiązkowym elementem każdego zawieranego małżeństwa są obrączki, które są symbolem miłości i wierności. Ich ceny są naprawdę zróżnicowane, zależnie od tego, z czego są wykonane, a także od ich wagi czy zdobień. Najtańsze obrączki wykonane są ze srebra i można je kupić już za około 300 zł.

Obrączki ze złota będą droższe, a ich przedział cenowy waha się między 800-4000 zł, a na ich cenę ma wpływ próba złota, rodzaj złota (białe, żółte, różowe), waga obrączek (rozmiar, grubość i szerokość obrączki), a także ilość i rodzaj zdobień i grawerowanie. Najdroższe obrączki to obrączki platynowe, gdzie za standardowe obrączki trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 5000 zł.

Obrączki ślubne

Papeteria ślubna

Wyprawienie przyjęcia weselnego i zaproszenie gości związane jest z zakupem papeterii ślubnej, czyli zaproszeń oraz winietek ślubnych. Przyszli nowożeńcy mogą wybierać w zaproszeniach gotowych, lub takich wykonywanych ręcznie, tzw. „handmade”. Za zaproszenia gotowe trzeba zapłacić około 3- 10 zł za sztukę, zaproszenia wykonywane ręcznie mogą sięgać nawet 20 zł za sztukę. Do tego należy doliczyć koszt winietek (jeśli Młodzi się na nie zdecydują) – około 1 – 6 zł za sztukę. Sumaryczny koszt zaproszeń i winietek dla 50 gości to 140 – 650 zł, z kolei dla 100 gości to wydatek pomiędzy 280 – 1500 zł, warto jednak dodać, że najwyższe ceny dotyczą naprawdę wyszukanych i ekskluzywnych papeterii.

Z kosztami związanymi z papeterią często wiąże się zakup pamiątkowej księgi gości, ankiet ślubnych, etykietek na butelki wódki czy tablicy z rozmieszczeniem gości przy stołach. Są to dodatkowe koszty, jednak wykonawcy zaproszeń często oferują takie dodatki, które będą pasowały do siebie i będą stanowiły spójną całość.

Przyjęcie weselne — koszty

Sala weselna

Wesele to zdecydowanie najwyższy koszt podczas organizacji ślubu wraz z przyjęciem weselnym. Sumaryczny koszt za przyjęcie jest zależny od liczby gości, których Młodzi zdecydują się zaprosić do wspólnego świętowania.

Ceny za jeden „talerzyk” są naprawdę zróżnicowane, a wpływ na nią mają takie czynniki jak:

 • region, w którym odbywa się wesele (większe ceny są w dużych miastach, troszkę taniej na obrzeżach miast lub dalej);
 • miejsce weselne (hotele czy luksusowe dworki będą droższe niż tradycyjne sale weselne);
 • wybrane menu (im większe i bardziej wyszukane menu, tym większa cena);
 • dodatkowe opłaty (tzw. „korkowe”, opłaty za pokrowce, opłata za roznoszenie alkoholu);
 • dzień tygodnia i miesiąc (ceny w soboty i w okresie letnim są zdecydowanie wyższe, wyprawiając przyjęcie w inny dzień tygodnia lub poza sezonem ślubny można wynegocjować sporo niższe ceny).

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, cena za talerzyk może wynieść od 200 do 500 zł, a najczęściej w tę cenę nie są wliczone napoje gazowane, alkohol i tort weselny, za które zazwyczaj płaci się osobno. Wyprawiając przyjęcie weselne, na którym zaproszonych jest 100 gości, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 20 000 – 50 000. Trochę mniej zapłacą ci, którzy wyprawiają mniejsze wesele, na 50 gości, bo około 10 000-25 000. Warto pamiętać, że jeżeli na liście gości są małe dzieci, często można wynegocjować niższą cenę za ich talerzyk — nawet do 50% taniej, ze względu na to, że małe dzieci nie będą w stanie zjeść takiej porcji jedzenia co dorosły.

Tort weselny — koszty

Niemal obowiązkowym elementem wesela jest tort weselny. Obecnie narzeczeni decydują się na różne formy tortów weselnych. Na weselach spotyka się tradycyjne torty piętrowe, małe torty na stelażach, torty w kształcie serca lub składające się z muffinek. Podobnie jak większość weselnych kosztów, również ceny tortu są zróżnicowane.

Często miejsce, w którym ma być zorganizowane wesele, oferuje tort weselny za dodatkową opłatą, chociaż można zakupić w innym miejscu. Wtedy należy liczyć z wyższą ceną — zależnie od tego, czy jest to tradycyjna cukiernia, czy pracownia tortów, od dekoracji czy składu. Torty „specjalne”, czyli bez cukru, wegańskie itp. wykonywane przez pracownie tortów będą droższe niż tradycyjne torty zamawiane w cukierni.

Za najprostszy tort dla 50 gości trzeba zapłacić około 400 zł, wersje bardziej ekskluzywne mogą kosztować nawet 1500 zł. Odpowiednio droższe będą torty zamawiane na przyjęcie liczące 100 gości, bo prostszy tort będzie kosztował około 700 zł, a te bardziej skomplikowane mogą przekroczyć 3000 zł.

Tort weselny - koszty wesela

Alkohol i napoje gazowane na weselu — koszty

W cenie przyjęcia weselnego za jednego gościa najczęściej nie jest zawarta cena alkoholu i napojów gazowanych. Niektóre miejsca również oferują to za dodatkową opłatą, ale często para młoda kupuje napoje osobno. Kupując alkohol na przyjęcie weselne, warto liczyć 0.5l wódki na osobę, wliczając w to dzieci. Jest to optymalna ilość i nie powinno wtedy zabraknąć butelek na konkursy, bramy, a przede wszystkim dla gości na przyjęciu. Do tego w zależności od preferencji Pary Młodej i ich gości najczęściej jest wino, chociaż można spotkać wesela, gdzie dla gości są również whiskey czy piwo.

Jeżeli chodzi o napoje gazowane, to ilość, w którą należy się zaopatrzyć, jest uzależniona od pory roku, klimatyzacji na sali czy ilości dzieci. Średnio należy przyjąć ilość 3 litrów na osobę. Zważając na powyższe informacje za cenę napoi gazowanych i alkoholu na przyjęcie 50-osobowe Para Młoda zapłaci około 2000 zł, a na przyjęcie 100-osobowe — około 4000 zł.

Napoje na weselu koszty

Dekoracja sali

Ważnym elementem wesela jest dekoracja sali weselnej. Najczęściej składa się ona z bukietów kwiatów umieszczonych na stołach, ścianki na Parę Młodą oraz innych elementów dekoracyjnych, w zależności od preferencji Pary Młodych, a także wyglądu danej sali. Standardowa dekoracja kwiatowa na stoły weselne to koszt około 1000 – 1500 zł. Im bardziej wymyślne dekoracje tym cena rośnie.

Oprawa muzyczna

Czym byłoby wesele, gdyby nie było na niej muzyki? Oprawa muzyczna to obowiązkowy element wesela. Dawniej oczywiste było, że na weselu musi być orkiestra, dzisiaj nowożeńcy decydują się często na zatrudnienie DJa. Obie wersje mają swoje wady i zalety. Zatrudnienie zespołu muzycznego to zdecydowanie wyższy wydatek niż DJ. Zespoły muzyczne oferują się już od 2500 zł, jednak można znaleźć oferty wynoszące nawet 10 000 zł. DJ poprowadzi wesele już od kwoty 1500 zł, chociaż są też tacy, którzy za prowadzenie imprezy weselnej liczą nawet 7000 zł. Oferty o wyższych cenach często zawierają dodatkowe usługi typu, ciężki dym czy napis LOVE lub MIŁOŚĆ, który stanowi dekorację na sali.

Muzyka na weselu - koszty

Fotograf ślubny

Ślub i wesele to momenty tak ważne w życiu nowych małżonków, że warto uwiecznić je na zdjęciach i wspominać po latach. Fotografia ślubna to nieodzowny element każdej uroczystości. Rynek ślubnych usług fotograficznych jest naprawdę bogaty i zróżnicowany cenowo. Fotografowie oferują przyszłym małżonkom różne pakiety zdjęciowe, które mogą zawierać zdjęcia przygotowań w domu Panny Młodej i Pana Młodego, zdjęcia ceremonii zaślubin, zdjęcia wesela (tutaj pakiety różnią się też godziną zakończenia pracy fotografa.

Najmniejsze pakiety kończą się około godziny 20-21, ale można zatrudnić fotografa do samych oczepin lub nawet dłużej). Cena jest też zależna od ilości zdjęć, które dostaniemy po ślubie, oraz od ilości fotografów. Najtańsze pakiety usług można znaleźć już za 2000 zł, ale za najbardziej cenionych na rynku fotografów trzeba zapłacić nawet 10 000 zł. Średni koszt usług fotograficznych wraz z przygotowaniami w domu to kwota rzędu 5 000 zł. Wyższe ceny pakietów obejmują również usługę nagrania filmu z dnia ślubu. Warto pamiętać o dodatkach, ponieważ podnoszą one koszt fotografii ślubnej. Jeśli chcemy na przykład mieć zdjęcia ślubne z racami, to warto uwzględnić race w kosztorysie.

Zobacz moją ofertę.

Dodatkowe atrakcje na ślubie

Podziękowania dla gości

Obecnie niemal na każdym weselu spotyka się podziękowanie dla gości w formie małego upominku pozostawionego przy nakryciu na stole. Na rynku można znaleźć wiele ofert na tego typu podziękowania, najczęściej spotykane są małe świeczki, małe buteleczki z alkoholem, czekoladki ze zdjęciem Pary Młodej, małe słoiczki miodów, breloczki itp. Ceny takich upominków wahają się od 5 zł za sztukę, chociaż można znaleźć też oferty za 15 zł, a nawet droższe. Zapraszając 50 gości, koszt upominków wyniesie pomiędzy 250 – 750 zł. Dla stu gości należy przeznaczyć na ten cel 500 – 1500 zł.

Fotobudka

Jest to forma atrakcji dla gości weselnych, która przy okazji stanowi pamiątkę dla Pary Młodej i ich gości. Oferty fotobudki oferują przyjazd na określony zakres godzin (najczęściej 2-3 godziny), podczas których goście mogą wykonywać sobie zdjęcia, które od razu zostają wydrukowane. Za wynajęcie fotobudki na wesele trzeba liczyć 700-1000 zł, a dodatkowe godziny są dodatkowo płatne, chociaż oferowany czas najczęściej jest wystarczający, aby każdy zdążył skorzystać z atrakcji.

fotobudka

Drink-bar ślubny

Coraz częściej na weselach pojawiają się profesjonalni barmani oferujący gościom wyszukane, kolorowe drinki. Często w ofercie barmanów jest również, pokaż barmański, podczas którego prezentują żonglerkę butelkami, zakończony tzw. zianiem ogniem. Ta atrakcja cieszy się dużą popularnością na weselach, a na jej cenę wpływa m.in. ilość gości, których trzeba będzie obsłużyć (powyżej 70 gości powinno być już 2 barmanów), dodatkowe atrakcje, dojazd, ilość i rodzaj serwowanych drinków, ale w dużej mierze na cenę drink-bar’u wpływa to, czy oferta zawiera alkohol.

Najtańsze oferty drink-bar’ów można znaleźć już za 1700 zł, za droższe pakiety trzeba będzie zapłacić około 4000zł, jednak warto mieć na uwadze, że decydując się na tańsze oferty, trzeba będzie doliczyć cenę alkoholu. Kupując droższy pakiet drink-bar’u alkohol często bywa wliczony w cenę.

Pokaz fajerwerków na weselu

Na weselach modne bywają także pokazy fajerwerków. Za taką usługę trzeba zapłacić średnio 2000 zł, jednak ceny wahają się pomiędzy 700-2500 zł.

Podsumowując, ceny wesela są naprawdę zróżnicowane. Wpływ na cenę wesela ma tak naprawdę każda decyzja. Za wesele na około 50 osób trzeba będzie zapłacić przynajmniej 20 000 zł, a na wesele, na które zaproszono 100 osób, trzeba wydać minimum 30 000. Są to oczywiście ceny minimalne pokrywające podstawowe elementy ślubu i wesela. Im bardziej wymyślne i ekskluzywne przyjęcie, obfitujące w dodatkowe atrakcje i liczne dekoracje cena będzie rosła. Można powiedzieć, że obecnie nie ma górnej granicy cenowej kosztów weselnych. Jeżeli Para Młoda może sobie pozwolić na wysokie koszty wesela, to z pewnością będzie miała w czym wybierać, gdyż rynek usług ślubnych jest naprawdę szeroki, a usługodawcy prześcigają się w pomysłach na urozmaicenie wesela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *