Fotografia Ślubna Białystok – Dexlab.pl
LABORATORIUM UWIECZNIANIA WSPOMNIEŃ

Zdjęcia w plenerze. Wskazówki i triki, która pomogą wykonać świetne zdjęcia plenerowe

Dobre zdjęcie to nie tylko nowoczesny sprzęt. Wszystko zależy bowiem również od fotografa, jego umiejętności i technik zastosowanych podczas sesji. Dowiedz się jak wykonać świetne zdjęcia plenerowe.

Fotografia ślubna plenerowa jest wyjątkowym zjawiskiem, zwykle połączonym z wielkimi oczekiwaniami, jak i emocjami uczestników. Dlatego warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym zdjęcia będą stanowić wspaniałą i niezapomnianą pamiątkę, tych ważnych chwil.

Wybór jednego, a nie wszystkich punktów ostrości

Opcja autofocusa, tak bardzo popularna we wszystkich aparatach skupia się na wielu punktach, które znajdują się w określonej odległości od fotografa. Nie gwarantuje jednak zachowania właściwej ostrości wybranego punktu, a co za tym idzie, nie daje pełnej kontroli. Dlatego lepiej samodzielnie wyznaczyć konkretny cel, niż polegać na zautomatyzowanej propozycji.

Oczy – zwierciadło duszy

Nie bez powodu. Fotografia ślubna musi być doskonała pod każdym względem. Skupiając się na oczach pary młodej, fotograf może mieć pewność, iż zdjęcie wyjdzie maksymalnie ostre w obrębie twarzy. Ponadto zastosowanie tej metody umożliwia zmiękczenie skóry, co nie pozostaje bez znaczenia, w przypadku portretów na zewnątrz.

Szerokokątny obiektyw

Wykonywanie zdjęć na szerokokątnej przesłonie ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza dla portretów wykonywanych przy naturalnym świetle. Pozwala bowiem na zachowanie głębi, przy jednoczesnym, subtelnym rozmyciu tła. Zdjęcia wykonane z zastosowaniem tej techniki oferują romantyzm i delikatność, oczekiwaną przy tak ważnym wydarzeniu.

Długość ogniskowej

Ostatnią pożądaną przez fotografa rzeczą jest pretensja Klienta dotycząca nienaturalnego wyglądu na zdjęciu. Dlatego też nie warto ryzykować i używać ogniskowej o mniejszej długości, niż 70 mm. Najlepiej oscylować w granicy od 120 do 200 mm, co da pewność, subtelnego rozmycia tła i pozostawienia maksymalnej ostrości.

Zdjęcia w formacie RAW

Wykonywanie fotografii w formacie RAW jest kluczowe, dla pozostawienia wszystkich ważnych danych. Zdjęcia w klasycznym „jpegu”, przy każdorazowym zapisywaniu usuwają część informacji, co prowadzi do zniekształceń całego portretu. Decydując się na RAW, fotograf ma gwarancję samodzielnego wyboru najważniejszych elementów, jeszcze przed zapisaniem w formacie jpeg.

Szara karta do balansu bieli

Automatyczny balans bieli jest kiepskim pomysłem przy profesjonalnej sesji zdjęciowej. Fotografia ślubna plenerowa, wykonywana zwykle w towarzystwie sukni ślubnej oznacza bowiem całą serię ujęć z różnymi odcieniami bieli (w zależności od światła). Dlatego zdecydowanie bezpieczniej jest zastosować szarą kartę, która, choć może nie jest darmowa, pozwala na oszczędność czasu przy obróbce kilkuset zdjęć.

Unikanie bezpośredniego światła słonecznego

Fotografowanie bezpośrednio w słońcu przysparza wiele problemów, jak np. twarde cienie czy nieprzewidziany balans bieli. Decydując się na zdjęcia w cieniu, fotograf ma szansę na stworzenie niesamowitych ujęć o płynnych przejściach i subtelnej, romantycznej naturze.

Pochmurny dzień, a zdjęcia

Wykorzystanie pochmurnego dnia jest sposobem na wzbogacenie kolorów, jak i wykonanie gładkich cieni, co z pewnością przypadnie do gustu osobie fotografowanej.

Ostrożnie z naturalnym światłem

Jeśli już fotografia ślubna wykonywana jest przy ostrym świetle, należy pamiętać o zastosowaniu pewnego odbłyśnika, który umożliwia naśladowanie studyjnego światła. w przeciwnym razie zdjęcia portretowe wydają się mało profesjonalne.

Słoneczna reguła ƒ16

W słoneczny dzień, gdy wartość przysłony jest ustawiona na ƒ16, czas otwarcia migawki będzie odwrotnością aktualnej czułości ISO. w praktyce- jeżeli aparat jest ustawiony na ISO 100, a wartość przysłony wynosi ƒ16, czas otwarcia migawki wyniesie zaledwie 1/100 sekundy. w pochmurny dzień wystarczy użyć ƒ8, aby uzyskać podobny efekt końcowy.

Zastosowanie starego, poczciwego arkusza i zacisków

Z pomocą takiego zestawu, można stworzyć „pudełko na słońce”, przydatne w zdjęciach plenerowych. Wystarczy tylko właściwie je rozmieścić na drzewie, aby fotografia ślubna wydała się jeszcze pełniejsza.

Zwracanie uwagi na najdrobniejsze szczegóły

Czasem, nawet źdźbło trawy, czy też linia energetyczna potrafi skutecznie zakłócić efekt końcowy. Dlatego przy portretach plenerowych, fotograf musi zwracać uwagę na otaczające detale, aby nic nie stanęło na drodze do wykreowania fantastycznych i pełnych emocji ujęć.

I podstawowa, chyba najważniejsza wskazówka: niech praca będzie pełna pasji, zaangażowania i dobrej zabawy. Wówczas, wykonywane zdjęcia okażą się prawdziwym dziełem sztuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *